Megújulnak az utak Komárom megyében

Felújítják a 13-as főutat Kisbér és Komárom között, jelenleg a beruházás előkészületei folynak. Az előkészítés költségvetése 357 millió forint, a finanszírozást döntően az Európai Unió állja.

Javulnak a közlekedés feltételei Kisbér és Komárom között a 13. számú főút felújításával. A főút Kisbér és Komárom irányából biztosítja a személy-, illetve a teherforgalom M1 autópályával való kapcsolatát. A Komárom és Komárno között tervezett új interregionális közúti Duna-híd megvalósulása esetén a 13. számú főút biztosítja majd a híd és az M1 autópálya közötti kapcsolatot is. A felújítást követően nagyobb teherbírású, jobb minőségű főúton közlekedhetnek majd a járművek.

A felújítani tervezett útszakasz hossza 25,1 kilométer, a főút 3,72 és 28,862 kilométerszelvénye között. A munkálatok keretében szélesítik a burkolatot és a padkát is, valamint rendezik a víz elvezetését, megerősítik, illetve felújítják az érintett híd-műtárgyakat. „Az érintett útszakasz korszerűsítése az utazásidők rövidülését, ezzel a környezetszennyezés csökkenését, a kényelmesebb utazást, a forgalom biztonságának növekedését, valamint a balesetek számának várható csökkenését eredményezheti” – mondta Loppert Dániel, a beruházó Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő (NIF) Zrt. kommunikációs vezetője.

Jelenleg a korszerűsítési munkálatok előkészítése folyik: az örökségvédelmi hatásvizsgálat és az engedélyezési tervdokumentáció elkészült., az építési engedély rendelkezésre áll, jogerősítése folyamatban van. A megvalósíthatósági tanulmány elkészítésének előkészületei folynak, a közműengedélyek megszerzése ugyancsak előkészületben van. Környezeti hatástanulmány, illetve hatásvizsgálat elkészítésének szükségessége egyelőre nem vetődött fel. A régészeti terv a területszerzési folyamat végén készül, a feltárás pedig a területszerzés adott szakaszon történő lezárása után indítható. A kiviteli tervek készítését a RODEN Mérnöki Iroda Kft. végzi. Az útszakasz korszerűsítésének előkészületei a tervek szerint 2012 második negyedévében fejeződnek be, a kiviteli munkálatok pedig várhatóan 2013 novemberében zárulnak le.

A beruházás előkészítésére a Közlekedés Operatív Program (KÖZOP) keretén belül bruttó 357 millió forint áll rendelkezésre, aminek 15 százaléka hazai forrás, 85 százalékát pedig az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) fedezi.