Közel 2500 új parkolóhely segíti a Budapest környéki települések lakóinak elővárosi közlekedését
Az elővárosi közlekedés javítása érdekében Pest, Bács-Kiskun és Fejér megye 27 településén összesen 2378 P+R, 1060 B+R, valamint 17 K+R parkolót alakított ki a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium megbízásából a NIF Zrt.
A közösségi közlekedés szolgáltatási színvonalának növelése érdekében elengedhetetlenül fontos a ráhordási feltételek javítása, azaz a vasúti megállóhelyek megközelíthetőségének, a kulturált, őrzött parkolóknak, a kerékpártárolóknak a kialakítása.
A 2014 tavaszán megkezdett, 27 településen két ütemben kiépített 2378 P+R, 1060 B+R, valamint 17 K+R parkoló mellett, 25 autóbuszmegállót és 10 autóbusz fordulót alakítottunk ki, valamint a 378 térfigyelő kamerát telepítettünk. A fejlesztés hat, Budapest elővárosi hálózatát érintő váci, kunszentmiklósi, szolnoki, bicskei, hatvani, lajosmizsei vasúti vonalszakaszok mellett valósult meg. A vasútvonalak mentén, így többek között Biatorbágyon, Dunakeszin, Dunakeszi-Gyártelepen, Vác-Alsóvároson, Inárcs-Kakucson, Dunaharasztin, Kiskunlacházán, Herceghalom-Ócsán településenként több mint 100 db P+R parkolót alakítottunk ki. A beruházás keretében biztonságosabbá tettük a kapcsolódó út- és járdaszakaszokat, és kibővítettük a közvilágítási hálózatot is. A parkolók élet- és vagyonvédelem szempontjából jól felszereltek, a biztonságról az arc- és rendszámfelismerő kamerarendszerek, valamint életvédelmi kerítések gondoskodnak. A kiépített parkolók környezetében 908 fát és 14 591 darab cserjét ültettünk, illetve több mint 34 ezer négyzetméteren füvesítettünk.
Szűcs Lajos, a térség országgyűlési képviselője a maglódi nyaraló vasúti megállóhelyen tartott ünnepségen beszédében kiemelte: „Nagyon fontos, hogy az agglomerációban élők minél jobb körülmények között tudjanak bejutni a fővárosba dolgozni, tanulni, ügyet intézni. Pest megye függetlenedésével a következő uniós ciklusban minél több forrást szeretne a gazdaság javítására fordítani.”
dr. Salacz László Bács-Kiskun megye országgyűlési képviselője elmondta: „A megyében két településen folyt fejlesztés, mind Lajosmizse, mind Felsőlajos örömmel fogadta a díjmentesen igénybe vehető, szilárdburkolattal és térvilágítással kiépített 101 P+R parkolót és 50 B+R tárolót. A települések önkormányzatai vállalták, hogy 10 évig fenntartják és üzemeltetik a megvalósult létesítményeket.”
dr. Tarnai Richárd, Pest megye kormánymegbízottja szerint: „A megvalósulásban nagyon fontos volt, hogy az uniós forrásokat a kormány hazai pénzzel ki tudta egészíteni és azzal, hogy a hatósági engedélyezéssel kapcsolatos minden feladatot a kormányhivatalokhoz delegált gördülékenyebbé vált az ügyintézés.”
Tabányi Pál, Maglód polgármestere üdvözölte a települést érintő fejlesztést: „Munkavállalóink 90%-a jár dolgozni, iskolába a fővárosba: örülünk, hogy ezentúl ilyen kulturált körülmények között utazhatnak, parkolhatnak.”
Mosóczi László, a NIF Zrt. vasúti igazgatója hozzátette: „Maglódon, két helyszínen összesen 140 P+R, 100 B+R parkoló és 3 buszmegálló épült. Új járdák vezetnek a parkolókhoz, illetve a P+R behajtótól a buszöbölig. Maglódon a Sugár út folytatását, a Bellus János tér aszfaltburkolatát felújítottuk és kiszélesítettük, Maglód-nyaralónál megújult a K+R parkoló csatlakozásainak környezetében lévő csomópont burkolata is.”
A korábban az önkormányzatok, a BKSZ, Volán és MÁV által megvalósított, valamint a NIF más projektjeiben megépült parkolókkal együtt Budapest agglomerációban jelenleg közel 9000 P+R férőhely, és mintegy 2800 B+R kerékpár tárolóhely áll az utasok rendelkezésére.
A kivitelezést a Strabag Általános Építő Kft. valamint a Kész Építő és Szerelő Zrt. végezte, 85% uniós és 15% hazai források felhasználásával. A 27 helyszínen az elővárosi vasútvonalak megállóhelyeinek megközelítését célzó fejlesztés támogatási szerződésének bruttó összege 3.494.794.202 forint volt.