Végzett az óriás vágányépítő

Már korábban beszámoltunk róla, hogy a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. beruházásában megvalósuló Tárnok-Martonvásár pályaszakasz felújítása a MÁV vonalain eddig nem tapasztalt módszerrel, úgynevezett nagygépes technológiával történik. A munkálatokhoz használt RU-800 S a világon az első gép, mellyel a vágányok átépítése folyamatosan végezhető.

A gép, amely egy ütemben szedte fel, és cserélte ki maga alatt a síneket, napi 10 órás műszakban dolgozott, 1500-2000 métert halad előre naponta. Rossz időben is folyamatosan lehetett vele dolgozni, a vasúti forgalom jelentős korlátozása nélkül.

A Tárnok és Martonvásár közötti csaknem 7 kilométeres pálya teljes rekonstrukciója a korábbi kétszer 42 napról így kétszer 36 napra csökkent.

„Az RU-800 S nagygép végzett Tárnok és Martonvásár között, de hasonló nagygépes technológiával valósítjuk meg jövő tavasszal a Dinnyés és Székesfehérvár közötti szakasz kivitelezését is.” – mondta Loppert Dániel, a NIF Zrt. kommunikációs vezetője. A szakember szólt arról is, hogy a NIF a teljes Budapest – Székesfehérvár vonalat felújítja, a korszerűsítés után, várhatóan 2014 évre, a vasúti pálya alkalmas lesz az óránként 160 kilométeres sebességgel történő közlekedésre.

A teljes Kelenföld – Székesfehérvár vasútvonal korszerűsítés a Közlekedés Operatív Program (KÖZOP) részeként valósul meg az Európai Regionális Fejlesztési Alap (ERFA) társfinanszírozásával. A támogatás összege valamivel több, mint nettó 95 milliárd forint, ebből 15 százalék az operatív programon belüli hazai forrás, 85 százalék pedig uniós támogatás.