Enyhül a komáromi belváros terhelése

Lassan fellélegezhetnek a komáromiak, az idei utolsó negyedévben elkészül ugyanis a várost délről elkerülő út. A beruházás fordulóponthoz ért, most kezdődött meg a főpálya burkolatának építése.

Hamarosan jelentősen enyhül Komárom belvárosának átmenő forgalmi terhelése. Megkezdődött ugyanis a határvárost délről elkerülő út 1-es és 13-as számú főutak közötti 3,7 kilométer hosszú szakaszán a főpálya-burkolat építése. A november végére elkészülő elkerülő út építése folyamatosan zajlik, a közműkiváltások lezárultak, a töltések döntő többsége megépült már.

Az óránként 90 kilométeres sebességre tervezett, 2×1 forgalmi sávos elkerülő út egy körforgalmú csomóponttal indul a 13. számú főúttól és az 1 sz. főútnál egy háromágú, osztályozósávos csomópont kialakításával végződik. Az elkerülő úton egyéb csomópont nincs. Az útpálya túlnyomó része legfeljebb 8 méter magas töltésen halad, s a beruházás megvalósítása során három híd készül el: a 32 méter szabad nyílású Nagyherkályi úti mezőgazdasági út felüljáró, a Budapest-Hegyeshalom vasútvonal feletti felüljáró, valamint az 1. számú főút feletti, ugyancsak 32 méteres szabad nyílású felüljáró. A hídépítések folyamatban vannak, a cölöpalapozások elkészültek, a felmenő szerkezetek kivitelezése pedig jelenleg is folyik.

A beruházó Nemzeti Infrastruktúra-fejlesztő Zrt. (NIF) a Komárom elkerülő Útépítő Konzorciumot választotta ki nyílt közbeszerzési pályázaton kivitelezőnek. A konzorcium vezetője az Euroaszfalt Kft., tagja a Lavinamix Kft.

Az elkerülő út építéséhez több környezetvédelmi beruházás is kapcsolódik: zajvédő falat építenek és 278 fát, 3280 cserjét, valamint 4,6 hektár csereerdőt telepítenek. Az építési munkálatok során ivóvíz- és szennyvízcsatornákat, csapadékcsatornákat, áramszolgáltatói földkábeleket és légvezetékeket, távközlési földkábeleket, ezek alépítményeit és föld feletti vezetékeket, valamint gázvezetékeket kellett védelembe helyezni, illetve kiváltani.

A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával a Közlekedés Operatív Program (KÖZOP) részeként valósul meg. A támogatás aránya 100 százalék, ebből 15 százalék az operatív programon belüli hazai forrás, 85 százalék pedig európai uniós támogatás. A támogatás összege bruttó 1 930 537 763 forint.