Sajtóközlemény – Négy forinton úszhat el a 86-os út felújítása

Négy forinton úszhat el a 86-os út zala megyei szakaszának felújítása. A legjobb árat adó kivitelező ajánlatában két különböző helyen ekkora különbséggel szerepelt a bruttó 4,3 milliárd forintos végösszeg. „Betelt a pohár, nem fogunk egy ilyen hiba miatt egy drágább ajánlatot győztesnek kihirdetni, ha késedelmet szenved az Európai Uniós támogatás, akkor talán a döntéshozók is ráébrednek, hogy mit eredményezhet a jelenlegi szabályozás” – mondja a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. elnök - vezérigazgatója.

Az infrastruktúra fejlesztési projekt keretében teljesen megújulna a 86. számú főút 37 km-es, Zala megyei szakasza. A 11,5 tonnás tengelysúly terhelésre történő megerősítést célzó projekt keretében az út új burkolatot kap, több helyen szélesítik, a hidakat felújítják, a csomópontokat pedig átépítik. A 86-os Magyarország egyik legjobban leterhelt útja, a felújítás nagy könnyebbséget jelentene az ott élőknek, hiszen az utat a jelentős tranzitforgalom az elmúlt években lényegében teljesen tönkretette.

Könnyen lehet azonban, hogy késik az EU-s támogatás az út felújítása mögül. A Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (továbbiakban NIF Zrt.) ugyanis akár egy feltételezett Közbeszerzési Döntőbizottság-i (továbbiakban KDB) határozattal is dacolva nem zárta ki a versenyből azt a céget, amelyik 4 forintos összeadási hibát követett el ajánlatában. Történt ugyanis, hogy a legjobb ajánlatot tevő pályázó felolvasólapján és az ajánlat 821. oldalán található levezetés végösszege között egy kerekítései hiba miatt 4 forint különbség mutatkozott. Az ajánlatkérő NIF Zrt. hiánypótlás keretében kérte a pályázót az ellentmondás feloldására, amit az meg is tett. Ezt az eljárást azonban megkifogásolta a Közbeszerzési Döntőbizottságnál a második legjobb ajánlatot tevő cég.

„Képtelenség, hogy egy ilyen hiba miatt egy sokkal drágább ajánlat kerüljön ki győztesen a versenyből, négy forintot ma Magyarországon készpénzben ki sem lehet fizetni” – nyilatkozta Reményik Kálmán a NIF Zrt. elnök – vezérigazgatója. A vezérigazgató ezért azt javasolja, hogy a szerződéskötést egyelőre halasszák el, várják meg a KDB határozatát.
„Bízunk abban, hogy a KDB, mint a közbeszerzési jog legfőbb alkalmazója fel tudja oldani ezt az ellentmondást, és nem kényszerül az ország 100 milliós többlet kiadásra. Amennyiben a KDB ellenkezőleg dönt, akkor el vagyunk szánva arra, hogy élve a jog adta lehetőséggel eredménytelennek nyilvánítjuk a pályázatot és újra pályáztatunk – mondta Reményik Kálmán.


Ebben az esetben a 100 millió forintos veszteség elkerülhető, viszont legalább 6-8 hónap időveszteség vár a kivitelezőkre és az út mentén élőkre. Az Ajánlatkérő NIF Zrt. változatlanul hisz abban, hogy a jogszabály alkalmazók felül tudnak kerekedni a szabályozásból levezhető, kárt okozó helyzeteken.


Fazakas Orsolya
kommunikációs vezető
06 20 922 2308